reklama

Môžete byť vôbec otcom, keď chcete byť ženou?

::: sú naše identity skutočné? Môžeme im veriť a do akej miery? Neprekrývame nimi náhodou iba skľučujúci strach z odmietnutia a osamelosti?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

::: spomína si na niekoľko vecí. Napríklad, že keď bola malá, tak ju opustil. Hral úlohu otca, aj na to si ešte celkom spomína, hoci spomienky na neho sú v celku rozporuplné a skreslené časom. Niekde žije, no vzťah medzi nimi je celkom náročné definovať. Kontakt intenzívne neudržiavajú, teda o vrúcnom pute medzi otcom a dcérou nemôže byť reč. V živote sa to stáva a nie je to asi nič výnimočné. Teda do momentu, keď zazvoní telefón a otec jej oznámi, že sa z neho vo veku sedemdesiat rokov stala žena. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak rozmýšľate nad tým, že v tomto momente prestanete čítať, lebo to znie ako strelený americký scenár, dá sa tomu úplne rozumieť. Lenže nie je. Pre americkú spisovateľku a Pulitzerovou cenou ovenčenú novinárku, je tento príbeh nielenže skutočný, ale dokonca sa dokázala s ním popasovať vo svojej knihe "V tmavej komore". A urobila to priam bravúrne, pretože sa neuchýlila k výlevu nejakých osobných a prvoplánových emócií, ktoré by zrkadlili prevažne jej pohľad na túto skúsenosť. Podstúpila v nej investigatívnu cestu po poznaní blízkeho a zároveň vzdialeného človeka. Spája obrazy muža z minulosti, ktorý bol jej otcom s výpoveďami a vzhľadom ženy, ktorou sa stal. Bez pátosu, výlevov, sebaľútosti a fňukania skladá s novinárskou faktickosťou fragmenty, ktoré jej majú pomôcť pochopiť a nájsť odpovede. A to nielen o transsexualite, jej formách a problémoch, ktoré sú pre mnohých z nás nepredstaviteľné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pátranie po rodinných koreňoch ju dokonca zavedie k židovským predkom v Budapešti do obdobia počas 2. svetovej vojny, či dokonca na Slovensko. Analyzuje s chirurgickou presnosťou maďarský antisemitizmus a nacionalizmus. Ten z minulosti, no i ten, ktorý krajinu dnes priviedol až k takej katastrofe, akou je Viktor Orbán. Isté paralely, ktoré človek pri čítaní musí vnímať aj v súvislosti s našou krajinou, sú príliš nápadné a desivé. 

Sila tejto knihy nespočíva ani tak v nejakej bizarnosti príbehu, ako v tom, že ho Faludi vystavala na pozadí jednej dôležitej témy, ktorá najmä v dnešnej dobe veľmi silno rezonuje. Témy identity. Identity v celej jej komplexnosti, identity sexuálnej, náboženskej, národnostnej. Čo to je? Kde vzniká jej potreba? A prečo sa vlastne snažíme zapadnúť do nejakých spoločnosťou definovaných šablón? Nakoľko je táto naša identita skutočná a nakoľko sa ňou prekrývajú komplexy a strach? A do akej miery sme schopní vzdať sa sami seba len preto, aby sme niekam patrili?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Existuje niekoľko kníh, o ktorých tak nešťastne hovorím, že by mali byť „povinným čítaním“. Táto k nim rozhodne patrí. Najmä v dobe, keď naša spoločnosť bude zvádzať boj o svoje hodnotové smerovanie. V dobe, kedy budeme z každej strany počuť, že tolerancia k odlišnosti tu nemá miesto, musíme cibriť našu ostražitosť a schopnosť rozpoznať zlo. V dobe, keď sa jeho zárodok, prezlečený za identitu svätého a dobrého, snaží ovládnuť naše životy, nám môže byť táto kniha nápomocná, veľmi nápomocná.

Susan Faludi - V tmavej komore (vydavateľstvo Inaque)
Susan Faludi - V tmavej komore (vydavateľstvo Inaque) 
Eva Habankova

Eva Habankova

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

::: ak raz zistím, kto som, dám vedieť. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu