Vzdelávanie - bomba naša časovaná!

Autor: Eva Habankova | 3.10.2019 o 14:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  524x

::: na ten folklór okolo vzdelávania sme si už za niekoľko desaťročí zvykli. Spieva sa “tá tradičná”, že v tejto krajine sa musí zmeniť postavenie školstva, učiteľov a nespokojných detí. Nič nové!

“Kritické myslenie” a “učiteľské platy” sa stávajú zázračnými predvolebnými zaklínadlami akoby na všetky problémy mentálnej výbavy tejto krajiny. Keď sa povie “vzdelávanie”, všetci si tak trochu povzdychnú, ale hneď vzápätí sa vrátia k dôležitejším prioritám. No hlasom, ktoré sa tu už trocha v panike ozývajú (a je ich žalostne málo), že našou ľahostajnosťou k vzdelávaniu v podstate ohrozujeme samých seba, je potrebné začať načúvať s absolútnou vážnosťou. Vzdelávanie nie je totiž nič iné ako proces, ktorým niekoho (najmä deti a nielen tie) pripravujeme na niečo, čo príde (teda na budúcnosť). Ten svet o niekoľko desiatok rokov sa stane dennodennou realitou pre tých, ktorí dnes sedia v školských laviciach, či sa možno práve narodili.

Tak čo ich asi čaká? Aké budú problémy a výzvy ich sveta? Na čo sa musia pripraviť? Na úrovni globálnej, lokálnej? Aké požiadavky budú na nich kladené? Aké musia mať schopnosti a zručnosti? Čo ich odborný, ľudský a spoločenský potenciál? A potom, ako bude vyzerať krajina, v ktorej majú žiť? Chce vôbec ešte byť? Ak áno, aká chce byť? Na akých pilieroch bude stáť jej hospodárstvo? Akí ľudia jej to umožnia? A ako ich k tomu dovedie?

Na mnohé otázky odpovede nepoznáme, no na mnohé už existujú výskumy, štúdie, odborné prognózy. Všetky s absolútnou vážnosťou hovoria o tom, ako veľmi sa svet zmení. Už teraz totiž vieme, že ďalšie generácie sa budú musieť pasovať s klimatickými zmenami na praktickej úrovni. Ich dopady na spôsob života, zdroje pitnej vody a potravy spôsobia presuny obyvateľstva v rámci celej planéty. Rovnako vieme, že silná automatizácia, digitalizácia, či možný nástup umelej inteligencie budú mať zásadný vplyv na chod takmer všetkých oblastí života. Pracovný trh sa úplne zmení. V najbližších rokoch zanikne mnoho pracovných miest, ktoré v súčasnosti tvoria základ príjmov domácností. Naopak o pracovných pozíciách, ktoré budú o niekoľko rokov dominovať, dnes ešte len začíname hovoriť. Pridajme k tomu rast počtu obyvateľov planéty, starnutie populácie, kybernetickú bezpečnosť, stále ťažie rozoznateľnú hranicu medzi pravdou a lžou, technológie presahujúce geopolitické usporiadanie sveta a mnoho iných faktorov, či zmien, ktorým sa v budúcnosti vyhnúť nedá. Ich nástup bude rýchly a citeľný. A nikto sa nás nebude pýtať, prečo sme sa nestihli pripraviť.

Aby sme pochopili, ako veľmi potrebujeme ľudí vzdelávať, stačí jediné. Spojiť si obraz takéhoto sveta s obrazom rádových absolventov, ktorí vychádzajú dnes z našich škôl. Ľudí, ktorí by mali aktívne, konštruktívne a zodpovedne čeliť výzvam zajtrajška. Už len samotná internetová gramotnosť, ktorej sme vôbec na školách nevenovali pozornosť nám ukázala, ako veľmi je to nebezpečné.

Svetlé výnimky, zopár dobre pripravených jednotlivcov, či výberové školy nám nebudú stačiť. Práve vzdelanostná úroveň majority, jej spôsobilosť a odbornosť, bude určovať to, ako sa k týmto výzvam ako krajina postavíme. Práve nezvládnuté zmeny a nepripravenosť ľudí bude mať priamy negatívny vplyv na ich zamestnanosť a životnú úroveň. Ak tu bude väčšina obyvateľov frustrovaná, lebo sa nevie do sveta zaradiť, v zúfalstve a strachu sa bude utiekať k anti-systémovým riešeniam a nebezpečným spasiteľom, doplatíme na to všetci. Pretože práve demokracia, sloboda a mier sa pod týmto tlakom môžu stať tým najohrozenejším artiklom.  

A čas nám nehodlá pomáhať, ten iba neúprosne plynie. Tik-tak-tik-tak-tik-tak!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kiska: Poviem polícii, kto je za anonymným videom

Pellegrini video komentovať nechcel, konať má polícia.


Už ste čítali?